Takım

Aktif Giyim Tasarım Yarışması başladı

BURSA (İGFA)- Uludağ Dokumacılık İhracatçıları Birliği (UTİB), Uludağ Hazır Giysi ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB), Akdeniz Hazır Giysi ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (AHKİB), Akdeniz Dokuma ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ATHİB), Ege Hazır Giysi ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (EİB), Ege Dokumacılık ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (EİB) ve Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri’nin (GAİB) paydaş olduğu, Ticaret Bakanlığı takviyesi ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) koordinatörlüğünde hayata geçirilen ‘Athleisure Challenge Aktif Giyim Tasarım Yarışması’nda heyecan dolu süreç başladı.

Atletik manasına gelen ‘athletic’ ve hür vakit aktivitesi manasına gelen ‘leisure’ sözlerinin birleşiminden oluşan ‘Athleisure’ giysi trendi, tarz ve konforu birleştiren multifonksiyonel bir giysi trendi olarak tanımlanıyor. Athleisure, yalnızca spor markalarının değil, lüks markaların da üzerine çalıştığı, koleksiyon ürettikleri bir moda hareketine dönüşürken, bu giysi trendinin yaygınlaşması ile birlikte pazar hissesi her geçen gün artmaya devam ediyor.

FİNAL, MAYIS 2023’TE

Athleisure Challenge Etkin Giysi Tasarım Yarışması’na başvurusu kabul edilen 103 öğrenciye, 5 gün süren çevrimiçi eğitimler verildi.

Eğitimler sonrasında yarışmacılar, ‘athleisure giyim trendine olan bakış açısını’ açıklayan görüntülerini belirtilen web sitesine yükleyerek yarış komitesine sunacak. Komite, görüntüleri nitelik açısından değerlendirip 60 öğrenciyi belirleyecek. 60 öğrenci, fiziki olarak bir ortaya getirilecek ve grup çalışması eğitimi sonucu 15 grup belirlenecek.

Takımlar 2 dokuma mühendisi, 2 dokumacılık dizayncısı olacak biçimde oluşturulacak. Fiziki eğitimler sonrası 15 ekip müsabakanın ana temasına bağlı kalarak öykü paftası oluşturacak ve eleme sonrası 7 finalist kadro yolunda ilerleyecek. Elemeler sonrasında Mayıs ayında heyet; grupların üreteceği final koleksiyonlarını, kelamlı sunumlar eşliğinde kıymetlendirecek ve birinci 3 grup ödül merasimi ile açıklanacak. Finale kalan birinci 3 grup Tasarım Tescil ve Kappa Koleksiyonu’nda yer alma imkanının yanı sıra UTİB’in dayanakları ile en fazla bir yıl müddet ile memleketler arası seviyede kabul görmüş yurt dışındaki merkezlerde eğitim hakkı kazanırken, birinci olan grup üyeleri ayrıyeten 6 aylık online İngilizce eğitimi ve bilgisayar ile ödüllendirilecek.a

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu