Haber

Bitlisli kayakçılar mevsimin ilk karında antrenman yaptı

– Bitlisli kayakçılar mevsimin birinci karında idman yaptı

BİTLİS – Bitlis’teki kayaklı koşu atletleri yaz mevsiminde asfaltta yaptıkları çalışmalardan sonra bu mevsimin birinci karında 2 bin 600 rakımlı Nemrut Gölü etrafında idmanlarını yaptılar.

Yaz boyunca formda kalmak için tekerlekli kayakla asfalt üzerinde çalışan kayakçılar, bu yıl karın yüksek kesitlere 15-20 gün erken yağmasını fırsat bilerek buralarda yarışlara hazırlanmaya başladılar. Kar kalınlığının yaklaşık 5 santimetreyi bulduğu Nemrut Krater Gölü etrafında çalışmalarına başlayan sportmenler, yüksek rakımın bu spor için en ülkü ortam olduğunu, bunun da muvaffakiyete yansıdığını söylediler.

Günlük toplamda farklı sitilde 2 saat idman yapacak olan kayaklı koşu atletleri; evvel lig, sonra etap, daha sonra ise Türkiye şampiyonasına hazırlanıyor.

Kayaklı Koşu Ulusal Grup Antrenörü Celal Apak, 2 bin 600 rakımda 2022-2023 dönemine hazırlanmaya başladıklarını belirtti. Apak, şuan prestiji ile 20 sportmen ile birinci idmanlarına başladıklarını tabir ederek, “Şu an Nemrut Krater Gölü etrafında dönemin birinci kar üstü idmanına çıkmış bulunmaktayız. 2 bin 600 rakımlı idmanımıza 2022-2023 dönemine şu an prestiji ile Nemrut’ta hazırlanmaya başladık. Kar üstündeki antrenmanımıza geçmiş yıllara nazaran 15-20 gün öncesinde başladık. Kar olmadığı zamanlarda antrenmanımızı asfalt üzerinde yapıyorduk. Şimdi asıl branşımız olan kayaklı koşuyu kar üstünde gerçekleştiriyoruz. Bu da 2 bin 600 rakımlı Nemrut Dağı’nda karın erken yağmasıyla oluşuyor. Bizim idmanlarımız birinci evvel karda olması gerekiyor. Şu an hazırlanmamız gereken etaplar, lig elemesi, ondan sonra birinci ve ikinci etap geliyor. Daha sonra ise Türkiye şampiyonasına hazırlanıyoruz. Şu an prestiji ile 15-20 atletimiz idmanlarımıza katılmaktadır. Daha sonraki periyotlarda atlet sayımız idmanlarımıza nazaran geliştirilmekte ve iştirak sağlanmaktadır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu