Haber

Kral Charles’tan Noel mesajı: Artan yaşam maliyetine değiniyor

İngiltere’de Kral III. Charles, ilk Noel mesajında ​​ülkeyi kasıp kavuran yüksek yaşam maliyetinden bahsetti. Faturalarını ödemek, ailelerine yiyecek ve ısınma sağlamak için mücadele eden bireyler için endişeden bahsetti. Kral III. Charles’ın konuşması sırasında aşevleri ve evsizlerin fotoğraflarına yer verildi.

Noel konuşmasını Windsor Kalesi’ndeki St George Şapeli’nde yapan Kral III. Charles, burada gömülü olan annesi Kraliçe II. Elizabeth’ten de bahsetti. Kral Charles, annesi vefat ettikten sonra gösterilen sevgiyi anarak iyi dileklerini paylaştı. Kral Charles III, yiyecek bağışında bulunan veya yardım eden insanların “cömertliğini” övdü. Kralın konuşması sırasında sadece Kraliyet Ailesi’nin görevdeki üyeleri görüldü. Bu nedenle Sussex Dükü ve Düşesi Prens Harry ve Meghan Markle, Prens Andrew, York Dükü’nden bahsedilmedi. Prens Andrew cinsel tacizle suçlanıyor.

Kraliçe II. Elizabeth geçen yıl yaptığı konuşmada ‘görevin gelecek nesillere bırakılması gerektiğinden’ bahsetmişti. Buckingham Sarayı, Kraliçe II. Elizabeth’in vefatının ardından yapılan bağışların elektrik faturasını ödemekte zorlanan kişilere aktarıldığını bildirdi.

Kral veya kraliçenin Noel konuşması yapma geleneği 90 yıl öncesine dayanıyor. Kraliçe II. Elizabeth’in dedesi olan Kral V. George, radyo üzerinden ilk konuşmasını 1932 yılında, televizyonda ilk konuşmayı ise 1957 yılında Kraliçe II. Elizabeth tarafından yapmıştır. Kral III. bir masa. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu