Ekonomi

TL için JPMorgan’dan tavsiye

ABD’li yatırım bankası JPMorgan da gelişen para birimlerine ilişkin müşterilerine sunduğu notta Türk lirasına ilişkin kısa bir değerlendirme yaptı.

JPMorgan Gelişen Piyasalar Stratejistleri Jonny Goulden, Saad Siddiqui ve Tales Padilha tarafından hazırlanan notta, ABD tahvil getirilerindeki yükseliş ve bilgideki istikrar nedeniyle gelişmekte olan ülke para birimlerine yönelik ölçeğin artırılması ve gelişmekte olan ülke merkez bankalarının para birimlerine yönelik tavsiyesi yer aldı. dış riskler nedeniyle daha temkinli, hatta şahin.

Bloomberg’de yer alan habere göre banka stratejistleri, Türk lirasına ilişkin mevcut tavsiyelerini ‘fazla kilolu’ olarak tuttu.

JPMorgan daha önce ayrı bir notta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz patikası konusunda daha şahin bir duruş sergileyeceği yönünde tahminlerde bulunmuştu.

JPMorgan’ın küresel gelişen piyasalar hisse senedi araştırma ekibinin raporunda değerlendirmelerine yer verilen JPMorgan Türkiye Baş Ekonomisti Fatih Akçelik, 2023 yıl sonu politika faizi tahminlerini yüzde 35’ten yüzde 40’a yükselttiklerini belirtti.

Akçelik, TCMB’nin faiz karar metnindeki şahin üslubun devam ettiğini, bu nedenle Kasım ve Aralık aylarında 250 baz puanlık faiz artışı beklediklerini söyledi. Bankanın 2024 yıl sonu faiz beklentisi yüzde 45’te kaldı. (EKONOMİK HİZMET)

haber-saray.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu