Haber

Naci Görür’den Kayseri uyarısı: Stres alanında değişiklik oldu

Kayseri’nin İncesu ilçesinde 6 dakikada 4.9 ve 4.2 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi.

AFAD bölgede olumsuz bir durum olmadığını açıklarken, Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür bölge için artçı deprem uyarısında bulundu.

Twitter hesabından Kayseri depremini değerli kılan Görür, “Saraycık-İncesu/Kayseri’de 4,9 ve 4,2’lik artçı sarsıntılar oldu. Bu deprem düşük aktiviteli Ecemiş Fay zonu içinde. Bu zon KAF’tan ayrılarak Mersin’e kadar uzanıyor. 730 km uzunluğundadır.Geçmişte büyük sarsıntılar üretmiştir.1414, 1717 ve 1835 yıllarında sarsıntıların şiddeti yer yer VIII olmuştur.

1717 depreminde 8 binden fazla insan öldü. 1835’te 1000’den fazla insanın öldüğü söyleniyor (Anadolu Gaz.). Aletsel dönemde, çoğunlukla 1940, 1960 ve 2021’de olmak üzere 4-5 mertebesinde sarsıntılar oldu. Son Maraş ve Gaziantep depremleri, bölge yakınlarındaki Anadolu Levhasının aktif fay sistemlerinde gerilim alanı değişikliklerine neden oldu ve muhtemelen bazı hata modüllerinin bozulmasına neden olur. Bu nedenle Erzincan-Karlıova, Malatya, Adana, Kayseri ve Sivas bölgelerinde bu tür sarsıntılar beklenebilir. Sevgiler.

Not: Bilgilendirmek için yazıyorum yoksa büyük bir şok olacak, bu zamanda olacak vs gibi şeyler söylemiyorum. Benim beklentim çoğunlukla küçük depremler olacak. Saygılarımla…” (HABER MERKEZİ)

haberermenek.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu