Haber

Yüzde 200 gıda zammını protesto eden öğrencilere soruşturma

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde yemek artışını protesto eden 13 üniversite öğrencisi hakkında, yemekhanedeki masaya çatal ve kaşık vurarak ses çıkarmanın toplu eylem kapsamında değerlendirildiği belirtilerek soruşturma açıldı. Soruşturma yapılan öğrenci, “Soruşturmanın amacının profil çıkarmak olduğunu ve keyfi olduğunu düşünüyoruz” dedi.

BirGün’den Berkay Sağol’un haberine göre öğrencilere gönderilen mektupta, 5 Ekim 2023 tarihinde Tınaztepe Yerleşkesi’ndeki kafeteryada yüksek sesle yemek yiyen öğrencilerle birlikte bağıran öğrencilerin de bulunduğu belirtildi. ve bağırarak yemek artışlarını protesto etmek amacıyla toplu eyleme katıldı. Soruşturma kapsamında değerlendirildiği ve bu nedenle soruşturma açıldığı bildirildi.

‘GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ EYLEMLER ÇOK MEŞRU VE HUKUKİDİR’

Hakkında soruşturma açılan Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencisi, ifadesinde soruşturmanın keyfi olarak açıldığını ancak sonucunun ne olacağını bilmediklerini belirtti. Öğrenci şunları söyledi:

“Protestolarımızın dördüncü gününde arkadaşlarımız kafeteryada gözaltına alındı. Yaptığımız eylemler son derece meşru ve hukukiydi. Okul yönetimi de bunu biliyordu ancak eylemleri engellemek ve diğer öğrencilerin eyleme katılmasını engellemek istiyordu. Soruşturmanın amacının profil çıkarmak olduğunu ve keyfi olduğunu düşünüyoruz. “Hiçbir eyleme katılmayan, yanımızda duran bir arkadaşımız hakkında bile soruşturma açıldığını öğrendik.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu